Saç Bakımı Ne İşe Yarar?

Protez saç yaptırmadan önce eğer saçlarınız seyrek ise bir kaç bakım yöntemi belki işinize yarayabilir, unutmayın bizler her ne kadar saçınıza en yakın doğal saç protezini yapsak da tabii ki kendi saçınızın farkı her zaman başka olacaktır.

Yapacağınız saç bakımı ile her zaman olduğundan daha hacimli, dirençli, güçlü ve sağlıklı uzayan
saçlara sahip olabilirsiniz. Peki, saçlarımıza ne gibi bakımlar yapabiliriz? Yaptığımız bakımların
yararları nelerdir? Kısaca saç bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
Saçlarımıza uygulayabileceğimiz çok fazla pratik bilgiler mevcuttur. Bunlar için aktarlardan temin edebileceğimiz özel bitkisel yağlar ve saç krem & şampuanları mevcuttur.
Saça iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir?
A- Badem Yağı:
Badem yağı tam olarak saç besleyici ve saç dökülmelerine karşı mükemmel bir silah olabilir. Besleyici, onarıcı yapısıyla adeta saçlarımızı sarıyor ve dış
etkenlere karşı koruyor ve yine saç derinize sağladığı nemlendirme ile saçların dökülmemesi için kalkan
görevi sağlıyor. Peki, badem yağı saça nasıl uygulanır?
-Badem yağını duş almadan hemen önce saçımızı iyice yedirmeliyiz ve bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar bekletmeliyiz, Dilerseniz Badem yağı ve diğer önereceğimiz yağları karıştırabilir kür elde edebilirsiniz. Duş esnasında hafif masaj hareketleri ile saçlarımızı iyice durulamalıyız.

B- Hindistan Cevizi Yağı:
hindistan cevizi yağı tıpkı badem yağı gibi saç yapımıza uygun ve besleyici bir alternatiftir. Saçı besler ve dinamik yapısını korur. Seyrek saçlar için tercih edilebilir ve yine aynı zamanda kirpiklerimiz için dahi kullanabiliriz.
Saça uygulama şekli: Hindistan cevizi yağı katı bir formdadır. Bir yemek kaşığı kadar alıp saç diplerine yaklaşık 10 dakikalık masajla uygulamanız gerekir. Daha sonra ise tülbent ya da bone ile saçı iyice sarıp 60 dakika bekleme süresine uymalısınız. Bu sürenin ardından saçı yıkadığınızda saçlar yumuşar ve çok hoş bir kokar. Saç
dökülmesine karşıda etkili bir yağdır.
C-Aloe Vera:
Aloe Vera her evde olması gereken ciddi anlamda son dönemde popülaritesi iyice artmış şifa kaynağı bir üründür. Sosyal medya sayesinde artık onu bilmeyen yok diyebiliriz. Aloe Vera ile saç derisinde oluşan döküntü, kuruluk ve kaşıntı gibi problemlerin önüne geçebileceksiniz. Seyrek saçlari içinde iyi geldiği araştırmalarca görünmektedir.
1) Taze ve akışkan olan Aloe Vera masaj yapılarak saç diplerine sürülür.
2) Yaklaşık yarım saat saçta bekletilir.
3) Sonrasında güzelce durulanır ve saçların güçlendiği ilk uygulamada görülür.
Dökülen saçlar için bitkisel yöntemler mevcuttur. Pratik bilgiler:
A) Sarımsak:
Ezilen sarımsak ara ara saç köklerine masaj yapılarak iyice yedirilir, dökülmeye yüz tutan saçlara çok iyi geldiği kanıtlanmıştır ve yine sarımsak saç kıranın düşmanıdır.

1) Sarımsağı iyice ezip 1-2 kaşık zeytinyağını sarımsakla birleştirilerek işleme
başlanır.
2) Hazırlanan karışım 1 gün bekletilir ve ertesi gün saç diplerine pamuk yardımıyla sürülür.
3) Yarım saatlik bir beklemenin ardından saçınızı yıkayarak sonlandırılır. Bu işlemleri uzun vadede
tekrarlayarak saçlarınızın artmasını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Protez Saç Bakım Ürünleri başlıklı makalemizde protez saç bakım malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.